Intelligence and IQ tests – Celebrity rankings (VIPs)

Intelligence and IQ tests – Celebrity rankings (VIPs)

Publisher: NewTimes.pl
Date: 2014/11/27
Location: Poland
Language: Polish
Reference type: Reportage / Listing
External reference link: Inteligencja i testy IQ – Ranking sławnych ludzi (VIPów)

Ciekawostki

▪ Mózg kobiety i mężczyzny

Jak udowodniły badania budowa mózgu kobiety i mężczyzny w nielicznych punktach różni się. Mózg mężczyzny jest trochę cięższy i waży około 1,4 kg, natomiast mózg kobiety – 1,3 kg. Różnica wagowa wynika z tzw. zjawiska alometrii (wielkość i waga mózgu dostosowana jest do wielkości ciała). Obydwa rodzaje mózgów zawierają taką samą liczbę komórek nerwowych oraz tzw. komórek glejowych, których zadaniem jest odżywienie i dotlenienie mózgu.

▪ Jak podwyższyć poziom swojego IQ?

Odkrycia naukowców dowodzą, że odpowiednia dieta ma znaczący wpływ na sprawne funkcjonowanie mózgu. Pożywienie jest niezbędne do zaspokojenia jego zapotrzebowania na energię wykorzystywaną przy odbiorze, przetwarzaniu i przekazywaniu licznych informacji. Spożywany pokarm wpływa na proces wytwarzania hormonów, enzymów i neuroprzekaźników niezbędnych do przesyłania informacji między komórkami nerwowymi. Bez tego myślenie i zdolność przyswajania wiedzy stają się niemożliwe. Udowodniona jest możliwość podniesienia poziomu IQ właśnie dzięki odpowiedniemu odżywianiu.

▪ IQ a dieta

Badania wykazują, że osoby jedzące codziennie mięso wypadają w testach inteligencji średnio o cztery punkty gorzej od wegetarian. Osoby spożywające mięso nie częściej niż raz w tygodniu uzyskują takie same wyniki jak wegetarianie.

▪ Czy wynik testu na inteligencję określa naszą inteligencję już na całe życie?

Nie. Na przykład test IQ wykonany w wieku 19 lat może dać dla tej samej osoby zupełnie inny wynik, kiedy ta osoba rozwiąże go w wieku 29 lat. Związane jest to z tym, że nasz umysł cały czas się rozwija i inteligencja może się zwiększyć lub zmniejszyć, zależnie od czynników zewnętrznych. Na poziom IQ ma wpływ nasza dieta, sposób spędzania wolnego czasu (czytanie książek jest bardziej pomocne dla rozwoju umysłu niż oglądanie telewizji), styl życia i wiele różnych innych, często pomijanych przez nas spraw.

▪ Czy iloraz inteligencji można zwiększyć?

Tak! Eksperyment przeprowadzony na amerykańskiej uczelni wykazał, że studentom, którzy przez pół roku rozwiązywali specjalnie przygotowane zadania ćwiczące umysł, iloraz inteligencji poprawił się o kilka, a w niektórych przypadkach o kilkanaście punktów.

▪ IQ a szkolne oceny

Wbrew powszechnej opinii, uczniowie z najlepszymi ocenami wcale nie wypadają w testach inteligencji lepiej niż pozostałe dzieci. Za to wysoki iloraz inteligencji pozwala na szybsze zrozumienie nauczanych treści.

▪ Różne

▪ Twój mózg używa 20% energii twojego ciała, stanowiąc jednocześnie zaledwie 2% wagi całego ciała.
▪ Twoja kora mózgowa jest tak gruba jak twój język. Staje się grubsza w miarę jak się uczysz i jej używasz.
▪ Twój mózg ma około 1300-1400 centymetrów sześciennych, jest rozmiaru kantalupy (małego melona) i jest pomarszczony jak orzech.
▪ To nie wielkość mózgu nie decyduje o ilorazie inteligencji, a stopień unerwienia w centralnym układzie.
▪ Twój mózg jest różowy z powodu przepływającej przez niego krwi.
▪ Twój mózg generuje 25 watów mocy gdy jesteś przebudzony – wystarczająco dużo aby zapalić żarówkę.
▪ Mózg noworodka powiększa się niemal 3-krotnie podczas pierwszego roku życia.
▪ Ludzie mają najbardziej złożone mózgi spośród wszystkich zwierząt na ziemi.
▪ Kobiety osiągają o 3% lepsze wyniki w testach na inteligencję.
▪ Inteligentni ludzie mają więcej miedzi i cynku we włosach.
▪ Twój mózg jest podzielony na dwie części. Lewa półkula koordynuje prawą stronę twojego ciała; prawa kontroluje lewą.
▪ Toksyny w przedmiotach codziennego użytku, takich jak dywany czy zasłony od kabiny prysznicowej, mogą przyczyniać się z biegiem czasu do utraty pamięci.
▪ Związki aluminium w folii kuchennej, naczyniach, dezodorantach, środkach zobojętniających kwas, pastach do zębów – mogą wpływać negatywnie na funkcję mózgu.
▪ Lawenda może pomóc ci zasnąć.
▪ Gotowany ziemniak pomoże szybko uruchomić twój mózg w momencie uczucia senności.
▪ Jaśminowy olejek eteryczny może szybko pomóc przywrócić ci koncentrację i poprawić uwagę.
▪ Jedzenie pożywienia bogatego w witaminę E, beta-karoten oraz witaminę C może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
▪ Niektóre leki mogą znacznie wpłynąć na zdolność koncentracji.
▪ Śpiąc z kimś w jednym łóżku, obniżamy sobie czasowo… iloraz inteligencji. Do tych szokujących ustaleń doszli w 2006 r. Gerhard Kloesch i jego koledzy z Uniwersytetu Wiedeńskiego – NewScientist
▪ Badania przeprowadzone w Szkocji dowiodły, że ludzie z IQ niższym niż 85 mają o 37% mniejszą szansę dożycia do 76 roku życia niż ludzie o IQ wyższym niż 115 – Community Counseling Services

RANKING INTELIGENCJI SŁAWNYCH LUDZI „NEW TIMES” (część V z V)

9. Christopher Langan – IQ=195.

Ur. w San Francisco. W wieku trzech lat sam nauczył się czytać. Amerykańskie media uznały go za największego żyjącego geniusza w USA. Bił go ojczym, więc zaczął ćwiczyć na siłowni. W szkole średniej uczył się rozszerzonej fizyki, filozofii i łaciny. Studia przerwał: cały program nauczania już znał. Zaczął pracować fizycznie: jako strażak czy ochroniarz na Long Island. Dostrzegł go dziennikarz z Esquire. Prowadzi „Mega Fundację”, pomaga talentom.

8. Blaise Pascal – IQ=195.

(1623-1662) – francuski matematyk, fizyk i filozof religii. Był niezwykle uzdolnionym dzieckiem, wyedukowanym przez ojca. W istotny sposób przyczyniły się do rozwoju nauki. Miał znaczący wkład w konstrukcję mechanicznych kalkulatorów i mechanikę płynów; sprecyzował także pojęcia ciśnienia i próżni. W matematyce wniósł znaczący wkład w powstanie i rozwój geometrii rzutowej i teorii prawdopodobieństwa.

7. Evangelus Katsioulis – IQ=198.

Jest psychiatrą i śmiało można go nazwać człowiekiem renesansu. Ten lekarz pochodzący z Grecji specjalizuje się bowiem w wielu dziedzinach, a w trzech z nich uzyskał stopień naukowy: oprócz psychiatrii jest profesorem filozofii, techniki badań medycznych i psychofarmakologii. Jego hobby to malarstwo, pływanie i podróże (czyli całkiem zwyczajne). Jest założycielem i prezesem wielu stowarzyszeń IQ. Jego strona internetowa: tutaj.

6. Sho Yano – IQ=200.

(Ur. 22 października 1990 w Portland, USA) − Amerykanin pochodzenia japońskiego i koreańskiego, genialne dziecko. W wieku 3 lat grał już utwory Chopina. Gdy miał 8 lat zdobył 1500 na 1600 punktów w amerykańskim egzaminie SAT i w wieku 9 lat wstąpił na Loyola University Chicago i rozpoczął studia lekarskie. Po uzyskaniu dyplomu, w wieku lat 12 rozpoczął studia medyczne jako najmłodszy student w historii.

5. Gottfried Wilhelm Leibniz – IQ=205.

(1646-1716) – niemiecki polihistor: filozof, matematyk, prawnik, inżynier-mechanik, fizyk, historyk i dyplomata. Jego największe dokonania to: w filozofii – rozwinął myśli Kartezjusza, wprowadzając pojęcie monad; w matematyce – stworzył rachunek różniczkowy; podał pojęcie całki jako sumy nieskończonej liczby różniczek; w fizyce – stworzył pojęcie momentu pędu i momentu siły. Zbudował jedną z pierwszych mechanicznych maszyn liczących (komputer!).

4. Kim Ung-Yong – IQ=210.

(Ur. 7 marca 1963 w Seulu) – fizyk z Korei Południowej. Znalazł się w Księdze rekordów Guinnessa na liście najinteligentniejszych ludzi świata, gdyż będąc jeszcze dzieckiem już miał IQ równe 210. W wieku 4 lat posługiwał się czterema językami: koreańskim, japońskim, angielskim i niemieckim. Studiował fizykę w wieku 3-6 lat. Mając 7 lat, został zaproszony do USA przez NASA. Stopień naukowy doktora uzyskał jeszcze przed ukończeniem 16. roku życia.

3. Johann Wolfgang von Goethe – IQ=210.

(1749-1832) – niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Usiłował powiązać wzajemnie nauki przyrodnicze, filozofię, politykę oraz poezję. Naukowoteoretyczny opis swej metodyki nauki przedstawił w opracowaniu Eksperyment jako pośredniczenie do obiektu i subiektu (osoby poznającej i działającej). To właśnie on dał nam „więcej światła”.

2. Leonardo da Vinci – IQ=220.

(Ur. 15 kwietnia 1452 w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech, zm. 2 maja 1519 w Clos Lucé we Francji) – włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog. Jest archetypem „człowieka renesansu” o niespożytej ciekawości i sile kreatywności. Szeroko uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii.

1. Christopher Hirata – IQ=225.

(Ur. w 1982 r.). W 2012 roku zaproszony do Białego Domu, otrzymał od prezydenta Obamy nagrodę Presidential Early Career Awards for Scientists and Engineers (PECASE). W wieku 13 lat wygrał Międzynarodową Olimpiadę Fizyczną. Mając 14 lat rozpoczął studia na słynnym kalifornijskim Caltech, a doktorat uzyskał na uniwersytecie w Princeton, kiedy miał 22 lata. Pracował w NASA przy projektach dotyczących kolonizacji Marsa. Kontakt: tutaj.

Terence Tao – IQ=230.

(Ur. 17 lipca 1975 r.) zajmuje pierwsze miejsce na liście geniuszy już od wielu lat. Już w wieku dwóch lat nauczył się liczyć i czytać. Potrafił także rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne. W wieku 13 lat zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. W wieku dziewięciu lat rozpoczął studia na jednym z australijskich uniwersytetów. Magistrem został mając 17 lat, cztery lata później obronił doktorat na uniwersytecie w Princeton (USA). Będąc 24-latkiem zaczął wykładać matematykę na uniwersytecie w Los Angeles, postanowił także tam zamieszkać. Jest Australijczykiem pochodzenia chińskiego. 39-letni obecnie Tao jest żonaty, ma córkę i bardzo inteligentnego synka.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top